22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"אנחנו הישראלים החדשים"

"צעדת המיליון": המחאה שתיזכר כאירוע המשמעותי ביותר בקיץ 2011 הגיעה לשיאה עם יותר מ-400 אלף איש ששטפו את הרחובות ברחבי הארץ • איציק שמולי בנאום דרמטי ונרגש: "אנחנו רוצים לחיות בכבוד"

דן לביא ואבי כהן

כך נראתה כיכר המדינה בת"א אמש, בעיצומה של ההפגנה
|
צילום: מאיר פרטוש
כיכר המדינה מלמעלה, אתמול. המונים ברחובות
|
צילום: אי.אף.פי
ירושלים
|
צילום: ליאור מזרחי
חיפה
|
צילום: מישל דוט קום

מה שהתחיל לפני כחודש וחצי באוהלים אחדים שהוצבו במרכז תל אביב, הפך אמש למפגן כוח עוצמתי ששטף את כל ישראל. יותר מ-400 אלף בני אדם יצאו להפגין ברחבי הארץ.

במטה המחאה הבטיחו אתמול כי "זו לא מסיבת הסיום. לציבור עוד מצפות הפתעות".

זה היה מבחנה הגדול של המחאה. הפעילים השונים ניסו לגייס עוד ועוד מפגינים באמצעות דואר אלקטרוני, הרשתות החברתיות, מסרונים סלולריים וטלפונים ללא הפסקה. מטרתם היתה לצרוב "תמונת ניצחון" שתישאר שנים אחרי המאהלים השונים, והכל תחת הכותרת השאפתנית "צעדת המיליון". כבר כמה ימים טרם ההפגנה הודו מארגניה כי הם מודעים לכך כי כמות של מיליון מפגינים אינה מעשית, אך הם מקווים לכמה מאות אלפי נוכחים.

בעצרת המחאה המרכזית בכיכר המדינה בתל אביב הצטופפו כ-300 אלף מפגינים. "אנחנו רוצים לא רק לאהוב את מדינת ישראל כמו שאנחנו אוהבים, אלא גם אפשרות להתקיים בה בכבוד ולחיות בה בכבוד". כך אמר אתמול יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, בנאומו שזכה לשם "נאום הישראלים החדשים". הוא הדגיש כי "אנחנו מוכנים לדבר, אבל אל תמרחו אותנו. אתם ספקנים באשר לעמידות האוהלים מול רוחות החורף הקשות, ואנחנו מתחייבים כי דווקא את רוחם של האנשים לא תצליחו לשבור. האוהלים הם רק המעטפת, הישראלים החדשים והנחושים בתוכם הם הליבה". דפני ליף, שהתחילה את המחאה עם האוהל שהקימה בשדרות רוטשילד לאחר שפונתה מדירתה, אמרה כי "גדלנו על התחושה שאנחנו לבד על המסך, שהאחר הוא האויב שלנו ושאסור לסמוך על אף אחד. זה הקפיטליזם - תחרות שלא נגמרת. העובדה שהדור הכי מסוגר קם ועשה מעשה זה הנס של קיץ 2011". היא הוסיפה כי "זה הקיץ הגדול של התקווה הישראלית החדשה שנולדה מתחושות של ייאוש, של ניכור, של פערים בלתי אפשריים בשביל כולנו, שכמעט בלתי ניתנים לגישור". באירוע גם הופיעו אייל גולן, היהודים, הדג נחש וכוכבי התוכנית "ארץ נהדרת".

יותר מ-10,000 מהמפגינים יצאו מוקדם יותר מכיכר הבימה בצעדה שהוביל צ'רלי ביטון, ממנהיגי "הפנתרים השחורים" בשנות ה-70. "זו הזדמנות לעצור את עושק הציבור", קרא בקול.

עמנואל חברוני (25), סטודנט לניהול, הגיע מירושלים לעצרת בתל אביב. הוא סיפר כי "פעם בדור יש לנו הזדמנות לשנות סדרי ממשל, ולהפוך את ישראל למדינה אנושית יותר, צודקת יותר וטובה יותר לאזרחיה. לכן באתי, עם חבריי, למפגן הכוח המיוחד הזה". קובי לוי (37), מורה מחולון, שהגיע עם שני ילדיו לעצרת, הוסיף כי "באתי לכאן משום שזו ההזדמנות שלנו לקחת את הזכויות שלנו בחזרה וליצור סדר עדיפויות חדש, אזרחי יותר וחינוכי יותר". גם יעל ברנע (48) מתל אביב, העובדת כמהנדסת מחשבים, אמרה כי "אני משתכרת הרבה מעל הממוצע, ועדיין לא קל לי עם יוקר המחיה, כך שאני משוכנעת שלרבים אחרים קשה הרבה יותר ממני".

*   *   *

מצפון ועד דרום:

"אנחנו במחאה הזו עד הסוף"

בכל רחבי הארץ יצאו אמש מאות אלפי אזרחים לרחובות.

בירושלים הפגינו כ?40 אלף איש, שיצאו ממאהל המחאה בגן הסוס וצעדו לעבר בית רה"מ. בעצרת בכיכר פאריס נאמו, בין השאר, אורנה בנאי ומודי בראון, והופיעו יזהר אשדות, קרולינה ושלישיית מה קשור. "מצפים ממני להיות מצחיקה אבל הערב אני לא יכולה", אמרה בנאי, "להיות אמא בישראל זה לא מצחיק... לא מצחיק אותי שהעם היהודי הפך להיות הטיפש ביותר במבחנים בינלאומיים. זה לא מצחיק שחייל נמק חמש שנים בשבי". רחל עזריה, חברת מועצת עיריית ירושלים וממובילות מחאת ההורים, הבהירה: "לא נפסיק עד שנגיע למדינה שמבוססת על צדק חברתי", ואילו איתי גוטלר, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, הדגיש: "אנחנו במחאה הזו עד הסוף כדי להביא בשורה אמיתית".

גם 1,000 מתושבי אילת והערבה השתתפו אתמול בתהלוכת מחאה לאורך רחוב יותם מרחבת המתנ"ס ועד לרחבת אום רשרש. להפגנה הצטרפו גם רפתני קיבוצי הערבה, שמחו על כוונת האוצר לפגוע ברפתות. במצפה רמון הפגינו כ?750 תושבים, בהם גם הסופר עמוס עוז, שציין כי המחאה "צודקת ועניינית".

את חיפה הציפו 35 אלף בני אדם, שצעדו מכיכר מאירהוף בקריית אליעזר למושבה הגרמנית. במהלך ההפגנה נרשמה תקרית כאשר מארגני האירוע סירבו לאפשר לראש העיר יונה יהב לשאת דברים. עוד בצפון: בקריות צעדו 7,000 איש, בנהריה הפגינו כ?2,000 וכך גם בכרמיאל. לעצרת המרכזית במושב כפר יהושע הגיעו 10,000 מפגינים. בקריית שמונה הפגינו 5,000 איש וכך גם בראש פינה. בעפולה נרשמו כ?8,000 מפגינים. את התהלוכות בצפון יוזם איגוד המאהלים החזית הצפונית, שמייצג 25 מאהלים מזכרון יעקב ועד קריית שמונה.

יורי ילון, רונית זילברשטיין, גדי גולן, דניאל סיריוטי ודני ברנר


*   *   *

"ניצול ציני של המצוקה למטרות פוליטיות"

ח"כ אלקין בעקבות הפרסום על תוכנית המחאה שהוכנה על ידי ארגוני שמאל: "הציבור יוכל לשפוט בין מחאה לגיטימית לבין רצון השמאל הקיצוני" • השמאל הלאומי: "המהפכה החברתית הכי חשובה שמתחוללת בישראל"

מחאה ספונטנית או מאורגנת היטב? הדיווחים על מעורבותם של אנשי שמאל במחאה החברתית ליוו את ההפגנות בקיץ האחרון כמעט מתחילת הדרך, אולם פרטים חדשים שנחשפו בסוף השבוע על ידי הכתב קלמן ליבסקינד ב"מעריב", עשויים לשפוך אור חדש על היקפי מעורבותם של אותם גורמים.

על פי הפרסום, כבר בחודש מארס השנה קיימו כמה אנשי שמאל, ובהם איש העסקים אלון קסטיאל, האחים בועז ומשה גאון ומייסד השמאל הלאומי עו"ד אלדד יניב, פגישה תחת המטרייה של "פורום רובינגר", אשר מטרתה היתה לבחון את הדרכים שיביאו למהפך פוליטי, בהן באמצעות מחאה חברתית.

בפגישה נכח, כך על פי הפרסום, גם היועץ האסטרטגי האמריקני סטנלי גרינברג - מי שעמד מאחורי ארגוני שמאל בעבר ובראשות צוות הקמפיין של אהוד ברק לראשות הממשלה ב?99'. עוד נכתב כי גם יועץ נוסף של ברק, טל זילברשטיין, מעורב במחאה הנוכחית. יצוין כי זילברשטיין הכחיש את מעורבותו בעניין.

בהמשך לפגישה, לפני כחודשיים וחצי פירסמה תנועת השמאל הלאומי בדף הפייסבוק שלה את המשפט הבא: "בקרוב אנו יוצאים בקמפיין למען הוזלת מחירי הדיור לצעירים". היה זה הרבה לפני שדפני ליף וחבריה הקימו את המאהל ברוטשילד. כשבוע לאחר תחילת המחאה נחשף ב"ישראל היום" כי השמאל הלאומי הוא שהביא את עשרות האוהלים לרחוב לטובת המחאה.

ליבסקינד מציין כי שיטת הפעולה, הקמת מחאה חברתית ציבורית גדולה, היא שיטה ידועה של גרינברג שאף השתמש בעקרונותיה בקמפיין ברק ב?99' באמצעות העמותות שהוקמו אז - פרשה שאף הגיעה לכדי חקירת משטרה.

גורם שעבד עם ברק ב?99' ונשאר קרוב אליו עד היום, אמר אתמול ל"ישראל היום" כי "מדובר בחבורה שרכבה על גל ההצלחה של ברק ב?99', שכל עניינם הוא קידום עצמם, וכדי להגשים מטרה זו הם לא סופרים אף אחד. אני לא יודע להגיד אם הם אלה שעומדים מאחורי המחאה. דפוסי הפעולה אכן דומים, אבל ברור שהיה פה ניסיון לנצל שעת כושר מבחינת העיתוי כדי לפרוץ לתודעה מבחינה פוליטית".

מהשמאל הלאומי נמסר בתגובה: "הצטרפנו למהפכה החברתית הכי מרגשת וחשובה שמתחוללת בישראל ואנחנו גאים להיות ישראלים. באמא שלכם, שחררו אותנו מסיפורי העלי באבא שמפיץ ביבי בביטאונו או נוחי דנקנר בביטאונו", לשון התגובה.

"מריונטות במשחק גדול"

בעקבות הפרסום אמר אתמול יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כי "לצערי, לא הופתעתי מהפרסום. היה די ברור מראשית הדרך שיחד עם זה שמדובר בהרבה בעיות אמיתיות ושאנשים מנסים בדרך לגיטימית לפתור אותן, יש הנהגה שמנצלת באופן ציני למטרות פוליטיות, שמעוניינת במחאה יותר מבתוצאות. הפרסום מראה שכמו שאמרתי לאורך כל הדרך, יש מטרות פוליטיות למחאה". אלקין הוסיף עוד: "אני מקווה שחשיפת העניין בפני הציבור תאפשר לו להבחין בין מחאה לגיטימית לבין רצון של השמאל הקיצוני לחזור לשלטון, כמו שקרה בימי ממשלת ברק, וכולנו זוכרים איזה מחיר גבוה שילמנו מכישלונות אותה ממשלה".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) ציין כי "אין ספק שמי שמממן את המחאה זה השמאל הקיצוני והפוסט?ציוני. רבבות המפגינים המביעים את מצוקתם אינם מבינים בחלקם כי הם מריונטות במשחק גדול הרבה יותר ממחירי הדיור או עגלות התינוקות".

מתי טוכפלד, כתבנו לענייני מפלגות

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
אסי חיים | במילה אחת - ניצחנו
ניצחנו כי אנחנו כבר לא אותם אנשים אפטיים שיושבים מול הטלוויזיה ומקטרים, מובלים כצאן לבית המטבחיים של הטייקונים ונבחרי הציבור
דרור אידר | המטרה: החזרת השמאל לשלטון