24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הדיור בעייתי, גם המחאה

ההפגנות נגד מחירי הדיור החלו בבועה בת"א אבל עשויות לצבור תאוצה: התאחדות הסטודנטים החליטה להקים מאהלים גם בערים נוספות • ראש עיריית ת"א וח"כ מירי רגב סולקו מהמאהל בשדרות רוטשילד • המארגנים: "זו רק יריית הפתיחה"

דן לביא, חזי שטרנליכט, יעל ברנובסקי ושלמה צזנה (צילומים: קוקו, רוני שיצר)

צעירים מקבלים את השבת במאהל
אוהלי המחאה בשדרות רוטשילד, שלשום
המפגינים שופכים מים על ח"כ מירי רגב
|
צילום: ערוץ 2

אל מאהל המחאה נגד מחירי הדיור, שהוקם בסוף השבוע בשדרות רוטשילד בתל אביב, עשויים להצטרף בקרוב מאהלים נוספים בכל רחבי הארץ. אמש הודיעה התאחדות הסטודנטים הארצית הארצית כי החליטה להצטרף להפגנות ובכוונתה "להציף את בעיית הדיור בשכירות ולקדם פתרונות ביצועיים".

כבר היום אמורים לקום כמה מאהלים, במכללת רופין הממוקמת לא הרחק מהעיר חדרה ומאהל בבאר שבע, שינוהל על ידי אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון. בהמשך השבוע ייפתח מאהל מחאה נוסף במכללת בית ברל שבאזור כפר סבא. מוקד צפוני ייפתח ביום שלישי בכיכר צה"ל בקריית שמונה ביוזמת אגודת הסטודנטים של מכללת תל חי.

"בשנה האחרונה התאחדות הסטודנטים הארצית כיתתה רגליה בכל משרד ממשלתי אפשרי ובדיוני הכנסת, והניחה על שולחנות מקבלי ההחלטות ניירות עמדה בנושאי דיור בר השגה בבעלות צעירים או בשכירות", מסר עפרי רביב, סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. "עד שיחליטו לקרוא ולאמץ את הפתרונות שאנו מציעים, הסטודנטים מצטרפים למחאה האותנטית שהגיעה מהשטח".

נוסף על התארגנויות הסטודנטים, מתכוונים מארגני המאהל שקראו למחאה דרך פייסבוק להפגין ביום חמישי הבא ברחבת המדיטק בעיר חולון.

בסוף השבוע המשיכו מפגינים וסקרנים להתגודד סביב עשרות האוהלים שהוקמו לאורך שדרות רוטשילד. דפני ליף, יוזמת המחאה, הדגישה כי "זו רק יריית הפתיחה. אנו מתכננים להמשיך עם המאבק, אך עוד לא ברור לנו באילו צורה ואופי או מה מטרותיו המדויקות - זה לוקח זמן, וזמן זה מה שצריך".

רגב קונטס, אחד מהמארגנים (ובעל טור ב"עכבר העיר"), הוסיף כי "אפשר לערבב אותנו, האזרחים, על מהלכים מדיניים שמתבצעים או לא, אבל לא במה שנוגע לשכר הדירה. כמחצית מההכנסה שלי יורדת על שכר הדירה עוד לפני כל הוצאה כלשהי. זה בלתי סביר. הפנמנו היטב את המסר 'אם אתה לא עשיר - אין לך מה לעשות בעיר', כל עיר". על סיכויי המהלך אמר קונטס כי "מה שחשוב זה שהתהליך החל. בשלב הזה עלינו למלא את הכיכרות בכל הערים, כדי שהרוב במדינה ירגיש שהוא הרוב וימחה יחד איתנו, ורק בשלב מאוחר יותר - שהח"כים יתערבו".

תושבי השדרה מפרגנים

ביום שישי קיבלו המפגינים תמיכה מצד אמנים שונים שהופיעו במקום ובהם עלמה זוהר, איה כורם ואורי בנאי. לאחר מכן ערכו קבלת שבת בניהולם של מתנדבים מבני עקיבא. המפגינים סיפרו כי הם זוכים לתמיכה ולעידוד גם מתושבי השדרה, שאף סיפקו להם מצרכים ומזון.

אמש התאספו עשרות צעירים בגן מאיר בתל אביב ומחו על יוקר המחייה בישראל. המפגינים, שהתארגנו גם הם בפייסבוק, הבטיחו עליית מדרגה במאבקים הציבוריים השונים בשבוע הקרוב, כולל "נגד הכיבוש". מאוחר יותר חברו המפגינים למאהל בשדרות רוטשילד, ובדרך לשם השליכו כמה מהם גביעי קוטג' על מטה הליכוד במצודת זאב.

למאהל שבשדרות רוטשילד הגיעו בסוף השבוע גם כמה חברי כנסת. חלקם, כמו ח"כ דב חנין (חד"ש) וח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) התקבלו בברכות, אולם ח"כ מירי רגב (ליכוד) סולקה על ידי המארגנים. "תגיד לי, אתה סתום? בשבוע שעבר הגשתי הצעת חוק בעניין (דיור בר השגה; ד"ל)", השיבה ח"כ רגב למפגין שביקש שתעזוב את המקום. "מירי רגב הביתה, בוז!", השיב לה אחר, ובקבוק מים הושלך לעברה. למארגנת דפני ליף אמרה רגב: "את מייצגת את השמאל הקיצוני". ליף, מצידה, הבהירה: "זו מחאה חברתית, לא פוליטית".

אמש אמרה ח"כ רגב ל"ישראל היום" כי מי שתקף אותה במאהל לא מכיר אותה. לדבריה, "ביקשתי לדבר בגובה העיניים ואז התחילו לצעוק 'פשיסטית', עשו לי אצבע משולשת, שפכו עלי מים. ראיתי את השנאה בעיניים. אמרתי להם, 'אתם לא מתביישים? לפעול בצורה כל כך אלימה?' הם הופכים את המחאה הזאת, שהיא מחאה אמיתית של זוגות צעירים, למחאה בין השמאל לימין".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, גורש גם הוא מהמאהל בליל חמישי, לאחר שהתקבל בקריאות "ראש עיר של עשירים". מעיריית תל אביב נמסר אמש כי "עיריית תל אביב-יפו והעומד בראשה רואים בהפגנה המתקיימת בימים האחרונים מחאה דמוקרטית ולגיטימית בנושא חשוב, ועל כן אין בכוונתם למנוע את קיומה".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, התייחס גם הוא למחאה, וקרא לממשלה להקשיב לקול הצעירים ולקדם באופן מיידי את יוזמות עיריית ירושלים ליצירת דיור בר השגה לצעירים בעיר. "אין בכוחן של הרשויות המקומיות, נחושות ככל שיהיו, לפתור את הבעיה לבדן", אמר ברקת.

בהכנת הידיעה השתתף יהודה שלזינגר

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
חזי שטרנליכט | לא להפוך את המאבק לפוליטי
אבי כהן | אפשר גם מחוץ לתל אביב