19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מתן וילנאי: "נותקף באלף טילים ליום"

השר להגנת העורף: "צריך להתכונן למלחמה כוללת עם סוריה, חיזבאללה וחמאס; מתקני גז יעלו באש" • "למה אני מפחיד? זו המציאות, לא אני"

זאב קליין וחזי שטרנליכט

וילנאי. "מוקפים במטורפים"
|
צילום: מאיר פרטוש (ארכיון)

שיגור אלף טילים ליום במשך חודש, כולל תקיפת מתקני גז, תשתיות ודלק אסטרטגיים וירי מכוון לתל אביב - זה תרחיש האימים ששירטט אתמול השר להגנת העורף, מתן וילנאי.

במפגש עם כ-70 נציגי תעשיות וחברות תשתית, שנערך שלשום בתיאום עם נשיא התעשיינים, שרגא ברוש, אמר וילנאי: "ייפלו מאות טילים ביום על ישראל, מתקני הגז יעלו באש. צריך להתכונן למלחמה כוללת עם סוריה, חיזבאללה וחמאס".

הנזק הפוטנציאלי לתשתיות האנרגיה מוערך בעשרות מיליוני שקלים. את שדות הגז בלב ים הגדיר וילנאי "הבטן הרכה". לדבריו, "הסורים לא צריכים לשגר לעבר המתקנים האלה מטחים של עשרות טילים. המערכות שלהם מספיק מדויקות, כך שירי של כמה בודדים - והכל עולה באוויר".

יצוין כי לפני כחודש הודיע ראש הממשלה שהמדינה תממן את הגנת שדות הגז בים הפתוח. לפי הערכות, עלות הגנת שדות הגז תגיע ליותר מחצי מיליארד דולרים.

במקביל, כבר כעת נערך חיל הים לקבל את האחריות להגנת השדות.

כאשר תהו נציגי התעשיות מדוע וילנאי מהלך אימים, השיב הלה: "למה אני מפחיד? זו המציאות, זה לא אני". וילנאי, שאמר את הדברים לקראת תרגיל פיקוד העורף הארצי, "נקודת מפנה 5", הוסיף: "אם לא נתכונן לכלום, זה יהיה פחות מפחיד? פתרנו את הבעיה? אני פשוט מכיר את המטורפים שנמצאים סביבנו ואני מכיר גם אותנו. לכן אני לא מוכן לחתום לאף אחד מכם שמחר בבוקר לא תהיה מלחמה".

לדברי וילנאי, "הערבים יודעים להפיק לקחים - הם לא פחדנים, והם לא בורחים כמו שפעם לימדו את כולנו. תשכחו ממה שאמרו לכם. הם יודעים שהם לא יכולים להביס את צה"ל בשדה הקרב, אז הם מתכוונים לפגוע בלב המדינה באמצעות טילים. במלחמה כוללת, כאשר רוב העובדים שלכם מגויסים לכל החזיתות, ובמקביל נופלים מדי יום מאות טילים במרכז הארץ - לא אלפים, אלא מאות. חישבנו כמה טילים יש להם, כמה נוכל להשמיד בהפצצות יזומות, כמה ניירט באוויר בפועל ועוד. הם יירו עלינו מדי יום אלפי טילים ורקטות, ובאזור המרכז ייפלו מאות. זה מה שהולך לקרות כאן, וזה יימשך לפחות חודש ימים, גם בימי שישי ושבת, בלי ימי מנוחה".

באשר לחזית מול חמאס אמר וילנאי: "בעימות הבא ייפלו כאן בתל אביב כמה רקטות. הם ינסו לטווח את תל אביב חזק".

תרגיל העורף "נקודת מפנה 5" מדמה פגיעה גם בבנקים ובמוסדות פיננסיים אחרים.

כבר השבוע תירגל וילנאי את מוכנות משרד התמ"ת לקראת תרגיל העורף הגדול "נקודת מפנה 5". מוקדם יותר בחודש שעבר תירגל וילנאי את מוכנותם של בנק ישראל, הבנקים ומשרד האוצר.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: