21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
משהו טוטאלי

הצלמניה, yes דוקו, 22:00


"הצלמניה". סרט חובה לאוהבי תל אביב וחובבי קולנוע

"אני פוזלת", אמרה מרים ויסנשטיין לנכדה. "את חמודה", הוא השיב וליווה אותה לחדר ניתוח. מערכת היחסים יוצאת הדופן בין שני הגיבורים, הסבתא בת ה-96 והנכד בן, עומדת במרכזו של סרט דוקומנטרי מצחיק ומרגש, שזכה בפסטיבל דוק-אביב האחרון בפרסים ובשבחים. הבמאית תמר טל החלה לטוות סיפור אוניברסלי על נדל"ן ומצאה בתוך "הצלמניה" - מוסד תל-אביבי מיתולוגי שהתבקש לעבור דירה כדי לפנות שטח לבניין יוקרה - גם סיפור אישי טרגי, חזק ומצמרר. טל כרכה את שני הסיפורים יחד והביאה למסך עלילה מגובשת עם התחלה, אמצע ואפילו סוף, שמח יחסית. ויסנשטיין אמנם צפתה בפועלים מסירים את השלט מעל מפעל חייו של בעלה המנוח רודי, אך הספיקה לערוך סיור בשטח המיועד לחנות החדשה, ואפילו להתעניין היכן תשב כשזו תוקם עוד ארבע שנים. אופטימיסטית שכמותה.

בני משפחת ויסנשטיין חשים בנינוחות מול המצלמה. כמתבקש מבעלי עסק לצילום, הם ניצלו כל הזדמנות לצלם ולהצטלם, עד שהמכשיר הפך לאיבר חיוני בגופם. תמונות הסטילס המשפחתיות שלהם וסרטיהם הביתיים השתלבו בטבעיות בעלילה. תמונותיה של תל אביב הישנה שצילם רודי העלו געגועים למשהו ערטילאי שהיה ואיננו עוד. מרים, המביטה באחת הסצנות בתמונותיה כבחורה צעירה ואנרגטית, מבכה את אובדן תמימותה ונעוריה. ויסנשטיין, למודת אבדן וסבל, היא גיבורה מפתיעה. על אף גילה היא מדגמנת לנכדה התרפקות בשלג גרמני, קופצת לביקור בדירתו היפואית ועומדת על שלה בעקשנות רבה, מסרבת להיכנע לתכתיבי הזמן. הסצנות שבהן מטפל בן במסירות בסבתו, או חולק עימה מיטה בבית מלון, מעלות הרהורים לגבי היחס שלנו למשפחה, לזיקנה ולמוות.

המצלמה שהציבה טל מול הויסנשטיינים חשפה גם פצע משפחתי מדמם. מיכל, בתה של מרים ואמו של בן, נרצחה על ידי בן זוגה עמי לפני כמה שנים. הסבתא והנכד, השותפים לעסק ולתלאות החיים, מפטפטים כמעט על הכל, אך את הכאב המרסק הם מתקשים לחלוק. "זה תמיד עצוב כשאנחנו מדברים עליה ובאמצע עמי נדחף, כמו סיכה בלב", תיארה מרים בפיוטיות את שאירע לה. טל נגעה בטרגדיה בזהירות וברגישות ונמנעה מלהפוך אותה למלודרמה סוחטת דמעות. שילוב בין דיאלוגים קולחים, הנשמעים כמעט מתוסרטים, לבין עריכה מצוינת, הופכים את הסרט ליצירה שאוהבי תל אביב וחובבי קולנוע לא יעזו להחמיץ.

*   *   *

חפירות בקמרינס

הישרדות 5, ערוץ 10, 21:00

על רקע הנופים היפים בעולם ממשיך גיא זו-ארץ להטריד את שאריות השורדים. אחרי חמישה סיבובים של דו קרב, משימות פרס, חסינות, וטו, ומשהו שמצריך קלוז אפ על ישבנה של שונית - מגיעה לעיתים גם מועצת שבט. זו-ארץ, שנטש זה מכבר את אסכולת ג'ף פרובס לטובת זו שפיתח הקולגה פרופ' יורם יובל, מעביר את השורדים סשנים ליליים מתישים. אחרי שסיים לחטט בנפשה של נטלי שבורת הלב, היפנה המטפל שאלה ליניב. "מה מצאת בגב?", שאל בנימת טון שהזכירה את השאלה את מי אתה אוהב יותר - את אבא או את אמא. קוראים לזה נודניק.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: