19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
שחיתות מוניציפלית

ראש עיריית ר"ג, צבי בר, יועמד לדין בכפוף לשימוע • חשוד בקבלת שוחד מקבלנים בהיקף של 2.1 מיליון ש' ובהלבנת הון של 5 מיליון ש' • פרקליטו: "ערב החג נבלעו כרטיסי האשראי שלו. התייחסו אליו כאל ראש ארגון פשע"

צבי הראל ויהודה שלזינגר

צבי בר. בעיריית רמת גן משוכנעים שינצח בקרב על חפותו
|
צילום: טל כהן (ארכיון)
"סביוני טאוור". בלב הפרשה
|
צילום: רוני שיצר
ח"כ שאמה?הכהן. הביא לחשיפת הפרשה
|
צילום: יואב ארי דודקביץ'

פרקליטות המדינה הודיעה אתמול לראש עיריית רמת גן, צבי בר, כי היא מתכוונת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות החמורות ביותר בתחום ה"צווארון הלבן": לקיחת שוחד מקבלנים בהיקף של 2.1 מיליון שקלים והלבנת הון בהיקף של 5 מיליון שקלים.

בנוסף, חשוד בר בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, זיוף, עבירות מס הכנסה ומירמה והפרת אמונים. לפי ממצאי החקירה, שבמהלכה נתפס חומר ראיות בחו"ל, בוצעו העבירות בין השנים 2003 ל-2008.

במקביל להכנת טיוטת כתב האישום, עוקלו ערב חג הפסח נכסים וכספים של ראש העיר ובני משפחתו בהיקף של כמה מיליוני שקלים. מטרתם של הצווים שהוצאו לבקשת הפרקליטות היא למנוע מבר, ומחשודים נוספים, לבצע שינויי בעלות כדי שהמדינה תוכל לממש את הנכסים אם יורשעו בהלבנת הון. הצו הוטל גם על ביתו הפרטי של בר בשיכון הצנחנים בעיר.

פרקליטו של בר, עו"ד נבות תל צור, קבל על הצעד הלא שגרתי אתמול בבית המשפט המחוזי בתל אביב, וציין כי במסגרת העיקולים הגורפים נבלעו כרטיסי האשראי של בר בכספומט. לדבריו, רשויות האכיפה התייחסו לחשודים בתיק כאילו מדובר ב"תיקים של סוחרי סמים, סוחרי נשים וראשי ארגוני פשע", והדגישו כי "גם לא מדובר בפשיטה של המשטרה על אוניית קזינו בים".

האיש החזק כבר 22 שנה

בר מכהן כראש העיר משנת 1989. על פי טענת הפרקליטות, הוא לקח שוחד מחמישה יזמי נדל"ן בעיר רמת גן ובמחוז תל אביב במסגרת ארבע פרשיות שוחד שונות, כשהוא מנצל את תפקידו ומעמדו הציבורי הן כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והן כחבר הוועדה המחוזית. במהלך שנת 2006, כך מלמדים ממצאי המשטרה, לקח בר את סכומי השוחד הגבוהים ביותר: 985 אלף שקלים.

בטיוטת כתב האישום מתארת התביעה בין היתר כי בר הלבין את לקיחת השוחד על ידי קבלת הלוואה. כך, לדוגמה, ביחס ליזם חיים גייר: הפרקליטות טוענת כי בר לקח שוחד מגייר בסך 440 אלף שקל אולם השניים הלבינו את הכספים בדרך של זיוף מסמך הנחזה להיות הסכם הלוואה שלפיו גייר מלווה לבר את הסכום הנ"ל. בר עשה שימוש בכספי השוחד, נטען נגדו, לצורך כיסוי הלוואה אשר נלקחה על ידו לצורך רכישת דירה עבור בנו.

בנוסף מוזכר בטיוטת כתב האישום פרויקט המגדל "סביוני טאוור" הנמצא בצומת הרחובות בן גוריון-ז'בוטינסקי, אשר תוכנן להיבנות לגובה שמונה קומות אך "צמח" באופן דרמטי ל-35 קומות, לאחר התערבות לא חוקית במכרז הבנייה והפשרת קרקע בניגוד לתקנון.

החשודים הנוספים בפרשה זו הם חיים גייר מבעלי פרויקט אנדרומדה וגבעת נפוליאון, דוד ומאיר לוי מבעלי פרויקט הילקראסט, ושאול לגזיאל מבעלי פרוייט בית ניר-אור ומגדלי התמרים. שמו של חשוד נוסף, יזם, נאסר לפרסום.

במהלך הדיון אתמול בבקשת הטלת הצווים טענה ראש צוות החקירה, רפ"ק יעל הראל, כי בפרשה זו נעשו פעולות "מתוחכמות ועקלקלות" מעבר לים. נציגת הפרקליטות, עו"ד ענבל לוי, הדגישה כי המשטרה לא ביקשה לעקל חשבונות עו"ש של החשודים. עוד אמרה כי הפרקליטות השתדלה שלא לקלקל לבר ולחשודים האחרים בפרשה את שמחת החג והודיעה על הכוונה להעמידם לדין רק לאחר החג.

התלונה במשטרה הוגשה ב-2007 על ידי ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד). שאמה-הכהן הגיש את התלונה כאשר כיהן יו"ר ועדת הביקורת של עיריית רמת גן וספג בעבר השמצות מבר ומתומכיו.

בעקבות החלטת הפרקליטות אמר כי "במשך שנים נאבקתי לחשיפת פניו האמיתיים של האיש שהעלה את השחיתות לדרגת אמנות מבחינת התחכום והתעוזה. זה יום עצוב מאוד לעיר רמת גן ולתושביה, שנתנו בו אמון יותר מ-20 שנה".

*   *   *

ח"כ שאמה-הכהן, חושף הפרשה:

"גאה במערכות שלטון החוק"

בעיריית רמת גן התייצבו אתמול לימינו של ראש העיר צבי בר: "הפרקליטות פעלה באופן לא ענייני, במגמה ברורה לייצר סנסציה ולנסות להביא לשפיטה ולהרשעה מוקדמת של ראש העיר בתקשורת, כפי שעושה לנבחרי ציבור רבים אחרים לפני שעניינם מתברר בביהמ"ש".

בר - ניצב בדימוס במשטרה - מכהן 22 שנה כראש העיר. בעירייה טענו כי הקפאת חשבונותיו בערב החג, בשעה שראש העיר אפילו טרם זומן לשימוע, היתה הליך מיותר שנועד לפגוע בו - "פגיעה לשם פגיעה" - ואולי אף ליצור אווירה ציבורית שתסכל את אפשרותו להיאבק על יושרו. "ראש העיר מברך על שיינתן לו אחת ולתמיד לעשות צדק עם 22 שנות הכפשה ושקרים שמוטחים בו על ידי מערכת משומנת המנווטת בידי חבורה של אנשים רדופי שנאה ונקמה – משום שמנע מחלק מהם להשתלט על נכסים בעיר ולהתעשר על חשבון הקופה הציבורית. בר קיבל בפעם החמישית את אמון הציבור בשיעור חסר תקדים של כ-07 אחוזים".

"ידי בר נקיות והוא לא יירתע מלהמשיך בשליחותו למען העיר ותושביה. החוק לא מחייב אותו להתפטר, וגם תוך כדי ההליכים המשפטיים שנכפו עליו".

ח"כ כרמל שאמה-הכהן, שהביא לחשיפת החשדות נגד בר, אמר: "כמי שהגיש את התלונה למשטרה ב-2007 מתוקף תפקידי כיו"ר ועדת הביקורת של עיריית רמת גן וכמי שספג איומים והשמצות מבר וחבורתו, אני מלא סיפוק וגאה במערכות שלטון החוק, אך ללא שמץ של שמחה. זהו יום עצוב מאוד לעיר רמת גן ולתושביה שנתנו אמון במשך למעלה מ-20 שנים באיש שהעלה את השחיתות לדרגה של אמנות - מבחינת רמת התחכום והתעוזה. לצערי, הצלחנו לחשוף רק את קצה הקרחון; אין כמעט פרויקט ברמת גן שאינו נגוע בשחיתות. בר הופך להיסטוריה עצובה, ורמת גן מתחילה להישיר מבט אל עתיד ירוק ונקי יותר".

יהודה שלזינגר

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
אביעד הכהן | קמבן לי ואקמבן לך