23.02.2018
ח' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הבוקר: כאלף רופאים ייעדרו מבתי החולים לצורך הפגנה

בהפגנה, שאמורה להתקיים מול הכנסת, ישתתפו גם מאות סטודנטים לרפואה • האוצר שיפר את הצעתו בכ-1% • רה"מ מגבה את האוצר: "שהרופאים יחתימו שעון נוכחות"

זיוה מוגרבי וזאב קליין

ביה"ח סורוקה בתחילת החודש. מראות דומים גם היום?
|
צילום: דודו גרינשפן

מאבק הרופאים מתחדש. היום בשעה 11 בבוקר, על רקע כינוס מיוחד של מליאת הכנסת לדיון במאבקם, תקיים ההסתדרות הרפואית הפגנת ענק בגן הוורדים מול משכן הכנסת בירושלים.

לצורך ההשתתפות בהפגנה אמורים כאלף רופאים להיעדר מבתי החולים ומקופ"ח כללית ברחבי הארץ. כמו כן, יושבתו היום הלימודים בבתי ספר לרפואה בכל הארץ ומאות סטודנטים יצטרפו גם הם להפגנה.

לפני החג השביתו הרופאים את בתי החולים למשך יום אחד, במחאה על כך שפגישות המשא ומתן בין האוצר להסתדרות הרפואית הגיעו למבוי סתום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ועם הממונה על השכר באוצר אילן לוין, כדי להתעדכן בפרטי המשבר. בפגישה השתתפו גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, וסגן הממונה על התקציבים משה בר סימן טוב. לדברי גורמים בפגישת העדכון, נתניהו אותת כי יהיה מוכן לשלם לרופאים תוספות שכר גבוהות יותר מהצעת האוצר, אך עדיין פחות ממה שדורשים הרופאים.

הרופאים דורשים תוספות שכר בשיעור 50 אחוזים, ואילו האוצר הסכים עד לפני החג לתוספות בשיעור כולל של 19 אחוזים, מתוכם 7.25 אחוזים כתוספות שכר רגילות שניתנו לכלל עובדי המגזר הציבורי והשאר בתוספות ייעודיות כנגד החתמת שעון נוכחות. בעניין זה מגבה נתניהו את האוצר. לפי מקור בכיר באוצר, נתניהו אמר להם: "התעקשו על שעון נוכחות".

עוד מציינים גורמים שנכחו בפגישה כי נתניהו תומך במתן תוספת שכר בעיקר למתמחים, בקיצוץ שעות עבודתם אל מתחת ל-16 שעות ובמתן תוספת שכר לרופאים שעובדים בפריפריה ומאיישים מקצועות שבמצוקה.

אמש, בתום פגישה נוספת בין הצדדים, שיפר האוצר את הצעתו בכאחוז אחד. על פי ההצעה הנוכחית, תינתן לרופאים תוספת כוללת של 19.8 אחוז, מתוכם 8 אחוזים לכלל הרופאים והשאר כתוספות ייעודיות. כך מסר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, שסיכם: "למעשה לא חלה כל התקדמות ממשית. ניפגש שוב בחמישי הקרוב ונקווה להתקדמות נוספת".

באוצר טוענים כי הרופאים דורשים תוספות שכר מוגזמות של 50 אחוזים לכולם, בנוסף לתוספות ייעודיות. על פי האוצר, דרישות הרופאים מסתכמות למעשה בתוספות של 100-70 אחוזים במקרים מסוימים - דרישות שהמשק אינו יכול לעמוד בהן. זאת, כאשר רק לאחרונה קיבלו הרופאים תוספות שכר בשיעור 40 אחוזים.

מההסתדרות הרפואית נמסר: "אנו שמחים שהאוצר הביא את הנושא החשוב לפתחו של רה"מ. לצערנו, עד כה האוצר לא בא עם פתרונות קונקרטיים".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: