22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
ציון בהתנהגות

הכלב אכל את הנעליים? • החתול משחק אותה נמר קטן? • לבעיות התנהגות של בעלי חיים יש פתרונות

סמדר ברנדיס

צילום: GettyImages

הן אמנם אינן חוזרות מבית הספר עם פתק מהמורה, אבל גם לחיות המחמד שלנו יכולות להיות בעיות בהתנהגות שמסבכות להן - ולנו - את החיים.

"בעיית התנהגות של חיית המחמד פוגעת בקשר אדם-חיה, ונחשבת לאחד הגורמים העיקריים למוות של חיות", מסבירה ד"ר עפרה גלילי, וטרינרית המטפלת בבעיות התנהגות של כלבים וחתולים. "כשאנשים מתוסכלים מחיית המחמד שלהם הם נוטשים אותה או מעבירים אותה לעמותה, משם היא תתגלגל הלאה, ואם הבעיה לא תיפתר - היא תומת".

הסיבות לבעיות התנהגות של חיות הן מגוונות. יש כאלה הנגרמות על רקע רפואי כמו דלקות שגורמות להשתנה בבית או בעיה נוירולוגית שגורמת לתוקפנות. בעיות אחרות נובעות מחרדת נטישה, מאובססיביות ומפחדים שונים. הבעלים יתלוננו בעיקר על תוקפנות, קולניות, עשיית צרכים מחוץ לארגז החול כשמדובר בחתולים ועל הרס בבית. לד"ר גלילי הגיע כלב שנשאר לבד בבית ובטעות נכלא בשירותים. "הוא חפר ברצפה עד שהגיע לצנרת ופוצץ אותה", היא מתארת.

אז איך נדע אם לחיית המחמד שלנו יש בעיית התנהגות או שרק לנו, כבני אדם, לא כל כך נוח עם השריטות והנביחות שלה? "חשוב להבין אם התנהגות כזו היתה עוזרת לחיה לשרוד בטבע, והאם היא נעשית במידה", אומרת ד"ר גלילי, "אנחנו רוצים כלב שישמור וינבח - אבל לא בכל מצב".

אם מדובר בהתנהגות נורמלית, כמו שריטות אצל חתולים, יש לספק למשופמים הקטנים חלופות כדי לשמור על שלום הרהיטים ועל שלום הבית. אם ההתנהגות היא מוגזמת או מפריעה, לכם ולחיית המחמד, אפשר בהחלט לטפל בה בעזרת איש מקצוע.

לפני הטיפול נבדקת ההיסטוריה ההתנהגותית של החיה, כולל שפת הגוף שלה. ד"ר נועה הראל, גם היא וטרינרית שמטפלת בבעיות התנהגות של חיות מחמד, מבקשת מהבעלים לתעד את החיה בווידיאו. לדבריה, "אפשר ללמוד מזה המון".

השלב הבא הוא זיהוי של הטריגר, אותו גורם ש"מפעיל" את ההתנהגות הבעייתית. אחת המטופלות של ד"ר גלילי היתה כלבה שפחדה מנסיעה במוניות, ואילו לד"ר הראל הגיעה כלבה שפחדה מחלונות ראווה, "שככל הנראה הפעילו אצלה קונוטציה למשהו מפחיד אחר", לדבריה.

בהמשך מתמקד הטיפול בפן ההתנהגותי והסביבתי. חתולים וכלבים, כמו חיות משק וחיות אקזוטיות, צריכים להוציא אנרגיה וכדי להעשיר את הסביבה שלהם יש לספק להם אמצעי שריטה וצעצועים. בהמשך יכלול הטיפול חשיפה מבוקרת של חיית המחמד לטריגר, וקישורו לחוויות טובות. במקרה הצורך משולב הטיפול גם בתרופות, והרבה פעמים הוא דורש הרבה סבלנות. כך, למשל, אחת החתולות שהגיעה לד"ר גלילי לא הצליחה לעשות את צרכיה בארגז החול. הבעלים שלה היקצו לטובת העניין חדר בבית, וכל רצפתו כוסתה בחול עד שהחתולה התרגלה לתחושה מתחת לכפותיה. סבלנות נדרשה גם במקרה של כלבה "לא מקובלת". "כל הכלבים בפארק התקיפו אותה והיה צריך ללמד אותה בקצב שלה איך להיות אסרטיבית", מוסיפה ד"ר גלילי. אפשרות טיפול נוספת היא באמצעות חומרים פרומונליים סינתטיים, המחקים את הפרומונים המופרשים מגוף החיה ומעוררים תגובה התנהגותית מרגיעה. אחד המטופלים של ד"ר הראל היה חתול שבכל פעם שיצא החוצה חזר הביתה "נמר". החומרים הפרומונליים שפוזרו בבית "הזכירו" לו שזו הטריטוריה הנעימה שלו.

גם ד"ר גלילי וגם ד"ר הראל תומכות בשיטות טיפול חיוביות ולא בשיטות של הפחדה, שעלולות להביא דווקא לתוצאות הפוכות. ד"ר הראל מדגישה כי טיפול בבעיות התנהגות אצל חיות עשוי להוריד אבן מליבם של כל המעורבים. "החיה נענשת פעמיים - היא גם נמצאת במצוקה וגם סובלת מיחס שלילי", היא מוסיפה. "בעיות התנהגות הן לא אשמתה של חיית המחמד, והאמפתיה עוזרת כאן מאוד".

smadarb@israelhayom.co.il

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: