דנה רן חוזרת למציאות | ישראל היום

דנה רן חוזרת למציאות

"אני יוצאת לתוך בור מטורף אבל השם ידאג לי" • דנה רן, המודחת הטרייה מבית האח הגדול, מתקשה לעכל
פורסם ב: עודכן ב:
7
 • דנה רן. "אחת הסיבות שנכנסתי לתוכנית היא לתקן את מה שברי סימון וזיוה עשו"
  צילום: 
  מאיר פרטוש
 • אסי עזר מלווה את דנה אל מחוץ לבית האח הגדול. "אם גילי מיילי מנצח, אני יורדת מהארץ"
  צילום: 
  ערוץ 2
 • דנה משוחחת עם האח הגדול
  צילום: 
  ערוץ 2
 • עם לבנה זוהרים. "אנשים אפילו מתרגשים ממני באוטובוס"
  צילום: 
  ערוץ 2
 • "ההורים שלי לקחו את החזרה שלי בתשובה בסבבה. מבחינתם נהייתי בן אדם יותר נורמלי"
  צילום: 
  ערוץ 2
 • על סף דמעות, ביציאה מבית האח. "נורמלית אני כבר לא אהיה, אז לפחות שייצא לי מזה משהו"
  צילום: 
  ערוץ 2
דנה רן חשבה למצוא את הכיוון שלה בחיים בבית האח הגדול. היא אפילו היתה משוכנעת שזה ייגמר במיליון שקלים. "בתכלס, זה היה סיוט", היא מודה השבוע, רגע אחרי שהודחה במפתיע מתוכנית הריאליטי הפופולרית. "התגעגעתי נורא לילדים שלי, ויצאתי מהבית לתוך בור מטורף - יש לי חובות. הייתי בטוחה שאני לוקחת את המיליון! אבל השם ידאג לי. יהיה בסדר".

צילום: רועי קסטרו, סטילס: יונתן זינדל, עריכה: רן מידן

היא נחשבה לאחת המתמודדות החריגות בבית. עוררה עניין, אבל לא מספיק; העירה לטהוניה על שהיא מנגבת חומוס, ואחרי שעה השלימה איתה; השתדלה להתייחס לאחרים בדרך ארץ, אבל הקפיאה את חדר השינה כדי שכולם יתכסו בשמיכות וישמרו על צניעות. היא חרדית, אבל סובלנית וליברלית. היא מדברת בקצב מסחרר ובולעת מילים, אבל כשרצתה להסביר משהו, חזרה עליו שוב ושוב עד שכל הצופים הבינו. היא אמנם לא היתה הליהוק הקלאסי של האח, אבל היו דתיים שחשבו שהיא דווקא עושה שירות טוב למגזר. בסופו של דבר, זה לא עזר לה כדי להביא מספיק הודעות טקסט שישמרו אותה בתוך הווילה.
"תגיד, זה לא הזוי?" היא יורה לעברי. "אני פשוט בשוק. איך שיצאתי מהבית, תפסו אותי אנשים מחוץ לאולפן וסיפרו לי שהייתי מדורגת גבוה בכל הסקרים. חבורה של טמבלים, זה כל מה שיש לי להגיד. אני פשוט הייתי בהלם".
אז אני מניח שאפשר לוותר על השאלה האם הופתעת כשהודחת?
"לא ארזתי חצי מהדברים שלי, כי בכלל לא חשבתי שיש סיכוי שאני לא אשאר בבית. לא יודעת. אני בהלם. הייתי בטוחה שזה כמו הקטע של אלירז, שמוציאים אותי ומחזירים אותי".
את נשמעת מבואסת.
"לא מבואסת, רק בהלם. אני הכי חמודה, אני מצחיקה ואני חברותית. אני הכל. לא ככה?" 
את דנה פגשתי לראשונה יממה לפני כניסתה לבית האח. כבר אז, ללא מצלמות מסביב ועדיין אלמונית, היא דיברה בקצב של מאה מילים בדקה, לא כולל מלמולים. "איך שראיתי את 'האח הגדול' בטלוויזיה, הבנתי שהפורמט הזה מתאים לי. בהתחלה חשבתי שבגלל שאני דוסית עם ילדים, לא אוכל לעשות את זה. אבל עם הזמן הבנתי שזה לא נורא, ואפשר להסתדר. זה פורמט שהיה תפור עלי, אני מתקשרת טוב עם אנשים".
יש לה חמישה ילדים - הגדול, מנישואיה הראשונים, בן 15, והקטנה רק בת 3, מנישואיה השניים לזמר החסידי המצליח עדי רן. בבית שלה אין טלוויזיה, אבל הילדים מכירים את התוכנית, וכמובן עקבו בגאווה אחרי מסעה של אמא אל 15 דקות התהילה שלה. "יש להם אינטרנט, וההורים שלי גם הקליטו להם את התוכניות. לפני שנכנסתי לבית הייתי מודאגת מה יהיה עם שרה, הילדה הקטנה שלי. ואז דיברתי איתה, והיא אמרה לי: 'אמא, מה שלומך? את חמודה, ביי'. היא חתכה, לא החזיקה אותי. תתקדמי, כאילו".
ההורים שלה לקחו קצת יותר קשה את כניסתה לבית. "אבא שלי אמר שזה הרעיון הכי מפגר שהיה לי בחיים, הוא פשוט הזדעזע. הוא חשב שאם אעבור לגור איתם בטבעון, הוא יבנה לי שם של הבת הנורמלית שלו. אבל נורמלית אני כבר לא אהיה, אז לפחות שייצא לי מזה משהו". 

ששטוס ושליש בקבוק וויסקי

היא נולדה לפני 40 שנים בקיבוץ רשפים שליד עפולה. כשהיתה בת עשר עברה המשפחה להתגורר בטבעון שבצפון. אביה רופא במקצועו, אמה פסיכיאטרית. דנה, מנהלת חשבונות בהכשרתה, היא הבת האמצעית; יש לה אח שעוסק במחשבים ואחות עורכת סרטים.
כבר בשירות הצבאי הסתמנה כעוף מוזר. השתחררה אחרי חודשיים בגלל "הפרעות אכילה" שלא היו מעולם, אבל "אני ממש לא מצטערת על זה, כי הבנתי שאין לי מה לעשות שם. כבר ביום הראשון התחלתי לבכות. עשיתי טירונות של חודש, ואחר כך קורס מחשבים. שבוע אחרי הקורס של חיל הים אמרו לי שאני בתת משקל, ומאז ביליתי כל יום במרפאה, עד ששוחררתי. האמת היא שאין לי ולא היו לי אף פעם הפרעות אכילה. תמיד אמרו לי שאני אנורקסית, אבל אני לא - פשוט יש לי חילוף חומרים גבוה. השיא שלי היה לפני החתונה הראשונה - שקלתי 39 ק"ג. אני טוחנת בלי סוף, כל הזמן אני צריכה לאכול. ההריונות שעברתי הצילו אותי מלהיעלם".
את בית הוריה בצפון עזבה בגיל 21 לטובת חיים בעיר הגדולה. "הייתי ברמנית ומלצרית במועדון סנוקר. היה לי סדר יום קבוע: הייתי מתעוררת כל יום בעשרה לארבע אחר הצהריים, רואה 'ששטוס' ו'בוורלי הילס 90210', מתארגנת והולכת לעבודה, ומשם לבילויים. ימי שני היו השחיתות, בימי שלישי היינו ב'למון', ובימי חמישי ב'אלנבי 58' המפורסם, ואם לא אז לפאב 'מנזר' עד הבוקר, שותים שליש בקבוק וויסקי".
עכשיו את לא שותה?
"עכשיו לא, אבל אז הייתי שותה שליש בקבוק וויסקי בלי קרח. וויסקי נקי, לא מדולל".
וסמים?
"השאלה הבאה". 

להסתתר מאחורי בניינים

אחרי שנתיים אינטנסיביות שבהן התגוררה במרכז תל אביב עם בן זוגה רועי, התחילה רן בתהליך של חזרה בתשובה. שנה לאחר מכן, כשהיתה רק בת 24, הם נישאו. "אני ממש לא מאלה שחזרו בתשובה מתוך תחושת ריקנות או חיפוש", היא מסבירה. "החיים שלי עד אז היו סבבה. אני לא מאמינה בגלגול קודם וכאלה. מבחינתי, מה שאתה רואה זה מה שאני. אף פעם לא הייתי בחיפוש, ולא חזרתי בתשובה מתוך איזו טראומה או משבר. היה לי טוב, ונהיה עוד יותר טוב". 
נסי לתאר לי את התהליך שעברת.
"בום, נפל לי על הראש וכאב לי, אז החלטתי לחזור בתשובה. סתם. רועי ואני היינו חילונים ברמה הכי קיצונית. בשבילי אלוהים היה מטאפורה. לא ידעתי בכלל שיש פונקציה כזאת. גם אם היית שם אותי בתוך בור עם כרישים, לא הייתי פונה לאלוהים לעזרה, כי לא ידעתי שיש מציאות כזאת בכלל.
"רועי התחיל להתקרב לדת וללכת לשיעורים, ויום אחד הלכתי איתו לשיעור והשתעממתי רצח. כל פעם שהתחילו לדבר על דברים של רבנו (רבי נחמן מברסלב), וכל פעם שדיברו על הקדוש ברוך הוא, הייתי נתקעת. לא הבנתי על מה הוא מדבר. יום אחד היתה לנו שיחה, היינו רבים הרבה, והיה ריב שהדבר הראשון שאמרתי לו זה שאם הקב"ה היה אומר לך להרוג אותי, מה היית עושה? לא משנה איך הוא הגיב, אני התעצבנתי ויצאתי החוצה, ברחתי מהבית. הלכתי והסתובבתי מאחורי בניינים.
"גם כשהייתי חילונית, כשרציתי להירגע, תמיד הייתי נעמדת מאחורי בתים. נכנסת מאחורי בניין בשביל השקט. אחרי שרבנו הגעתי לחדר פחים, כמה מטאפורי, וזו היתה הפעם הראשונה שפניתי לקדוש ברוך הוא בקטע של 'טוחנים לי את הראש עליך, אז מה אתה רוצה שאני אעשה?'"
מה אמרת לו?
"אמרתי שאם יש אמונה, ייתן לי אותה. דיברתי אליו בלי לתכנן, זה פשוט יצא. הגעתי לאיזה בניין, שכבתי על הרצפה, הסתכלתי לשמיים ואמרתי לעצמי: אם הענן הזה ילך לפה אז ככה, ואם הוא ילך לשם אז ככה. זאת היתה אמונה ראשונית. לא דיברו איתנו מילה על מצוות. יש הרבה חוזרים בתשובה, שמייד אומרים לך, זה אסור וזה מותר. ואצלנו זה לא היה ככה".
איך התקרבת ליהדות?
"בהתחלה רב אמר לי, 'יש לך אבא בשמיים, דברי איתו'. מאותו רגע, כל מה שהייתי צריכה - הייתי מבקשת מהקב"ה. לא מצאתי את הרחוב - פניתי אליו. תמיד הייתי נתקעת בשירותים כי אני חלשה. הייתי נזכרת בקב"ה שיעזור לי לפתוח - ובום, הדלת היתה נפתחת".
איך את מרגישה לגבי חוזרים בשאלה?
"מבחינתי, כל מי שחוזר בשאלה הוא בכיוון הנכון, כי כנראה לא טוב לו. כי במקום הנכון הכל מתוק. השם יתברך לא מבאס, והוא לא מעפן. עם השם יתברך הכל ניגון. אם אתה עושה מצווה ואתה סובל ממנה - אל תעשה אותה. מצווה זו מתנה. מתנות לא לוקחים וזורקים עליך, אלא צריך לקבל אותן בכיף".
את מתגעגעת לפעמים לימים שלך כחילונית?
"ממש לא, להפך. גם לא עצרתי הכל ביום. המשכנו לצאת, ואני זוכרת שגם שמרתי את הג'ינסים שלי כמה שנים אחר כך, למקרה שארצה ללבוש אותם. ברגע שהרגשתי שאני יכולה לזרוק, זרקתי. יש לי מלא חברות שתפסו את הקריזה וקיבלו החלטות ברגע. אני, בניגוד אליהן, בניתי בסיס, עשיתי הכל לאט, ולא מיהרתי לשום מקום".
אחרי הנישואים עם רועי היה ברור לך שאת שמה כיסוי ראש?
"אני טיפוס שאם יגידו לי שצריך לעשות משהו, אני אעשה ההפך, דווקא, וכשהתחתנתי קיבלתי במתנה כיסוי ראש. שאלתי את רועי אם אני צריכה לשים והוא אמר לי שלא. ברגע שהוא אמר לי לא, מייד שמתי אותו, אבל המשכתי ללבוש מכנסיים.
"בשנתיים הראשונות הלכתי עם כיסוי ראש רק ברחוב, ואיך שהייתי מגיעה הביתה הייתי מורידה, בשלב מסוים כבר בער לי הראש. יש את הרבדים, יש את השכל, אבל הנפש יותר רגישה ועדינה. גם בקטע של כיסוי הראש הבנתי עם השכל, אבל לא הבנתי מבפנים. נסענו לאילת לירח דבש שבוע אחרי החתונה, ושם לבשתי חצאית בפעם הראשונה. חזרתי לתל אביב, וחזרתי לג'ינס. אחר כך החלפתי את הג'ינס בחצאית, ובהמשך התחלתי ללבוש שרוולים ארוכים יותר".
איך הגיבה הסביבה הקרובה לחזרה בתשובה? 
"כל החברים שלנו חזרו בתשובה אחרינו, אז זה היה פשוט יותר. ההורים שלי לקחו את זה בסבבה. מבחינתם נהייתי בן אדם יותר נורמלי. אני זוכרת שאחותי אמרה לי שבהתחלה חוזרים בתשובה הם סבבה, אבל בהמשך משהו שם משתבש. גם אני פחדתי מה ייצא ממני".
איך התפרקו הנישואים?
"כשרועי ואני חזרנו בתשובה, הוא השתנה. חוץ מזה שהוא היה הבן אדם הכי יפה בעולם, הוא הפך לבן אדם כבד, וזה היה קשה ולא התאים לי. הוא לא רצה להתגרש. בעצם שנינו לא רצינו, אבל כבר לא היה אפשר להמשיך. הוא בן אדם לא פשוט אבל מיוחד. אחרי שנתיים הבנו שאנחנו לא מתאימים, והחלטנו להיפרד ולהתגרש. כמה שנים אחר כך הוא התחתן עם אחת החברות הטובות שלי".
איך הרגשת עם זה? 
"לפני כן היה לה מישהו שלא התאים לה, אז הייתי מאוד בעדם. לה הוא יותר מתאים מאשר לי".
"מה זה אין לי מסגרת?"
שנתיים לאחר הגירושים הכירה דנה את עדי רן, זמר חסידי מפורסם, שמשלב מוסיקה חסידית עם רוק. רן עצמו הוא חוזר בתשובה. לפני כן הוא היה נשוי לדנה אחרת, אחותו של יובל דיין, בעלה של החוזרת בתשובה נועה ירון. בעבר הוצע גם לו להיכנס לבית האח הגדול, אך הוא סירב - בטענה שלא יוכל לשרוד תקופה ארוכה כל כך ללא טבילה במקווה.
איך נפגשתם?
"חוזרים בתשובה הם חבורה של משוגעים. בעלי תשובה זה לא דתיים מבית. אצלנו הכל היה כמו בבוורלי הילס, כולם היו עם כולם".
השניים שרדו שמונה שנות נישואים, שבמהלכן נולדו להם ארבעה ילדים. "אני אוהבת אותו, אבל לחיות איתו - בשום פנים ואופן לא. גם אם זה זיווג, אני לא מעוניינת בזיווג הזה ולא אכפת לי. תכתוב את זה".
בכל זאת יש לכם ארבעה ילדים משותפים, אני מניח שזה קצת יותר מסובך. 
"אני מרגישה מאוד קרובה אליו, אני אוהבת אותו, אני מתה עליו ואוהבת לדבר איתו, והוא גם משלם מזונות, אבל זה לא מספיק לי בשביל לחיות איתו".
אם את גרושה, למה בכל זאת נשארת עם כיסוי ראש?
"אני לא חייבת להיות עם כיסוי. אני יכולה לקבל היתר ללכת בלי. אבל להסתובב עם כיסוי ראש ברחוב זה עוזר, כי גברים לא מתחילים איתי. טוב לי איתו. עשיתי החלקה, כדי שהחלק שכן רואים ייראה יפה".
אחרי הגירושים, ואחרי 18 שנה בתל אביב, עזבה דנה את העיר והתמקמה עם ילדיה בקריית טבעון. ממש ליד ההורים. "אני לא מחפשת שידוך", היא אומרת, "אני רוצה להישאר לבד, ובשנים הקרובות שאף אחד לא יתקרב אלי. אצל הדוסים, אנשים שלא יודעים להגיד לא, יושבים עליהם עד שמוצאים להם. ואני ממש לא מעוניינת, בטח לא כשיש ילדים בבית. אני שמחה לזרוק ולעשות מה שבא לי. אם גברים מתחילים איתי, אני קודם כל מפחידה אותם".
את לא החרדית הראשונה בתוכנית. בעונה הקודמת היו ברי סימון וזיוה, שלא השאירו רושם טוב. עד כמה קיים קשר בין ההתנהגות שלהן לבין ההחלטה שלך להיכנס לבית?
"אחת הסיבות שנכנסתי היא לתקן את מה שהן עשו. שלא יגידו שכל הדוסים כאלה. זה לא שבאתי בשביל המיליון, אבל כן חשבתי שהגיע לי, ואני עדיין חושבת שמגיע לי. אם הייתי צריכה לבחור מי יישאר השבוע אז הייתי בוחרת בעצמי. אם כל השאר נשארו ואני הלכתי, אז שבאמת יתקדמו. אפילו כשהלכתי פעם לאודישן של השעשועון הזה עם הכסף, אז המלהקת שם אמרה שצריך לעשות איתי משהו. אנשים אפילו מתרגשים ממני באוטובוס".
אגב, ממה את מתפרנסת?
"מהלוואות. אתה בא לבנק, עושה להם כמה פרצופים, ומקבל הלוואה. כשאני הולכת לבנק אומרים, הנה היצור הגיע. לא מזמן הלכתי פעמיים והיה סגור, פתאום הם התקשרו. אפילו לא הייתי צריכה לעשות פרצופים. הלכתי לבנק עם כל הילדים, וכל פקידה שולחת אותי לפקידה אחרת. באה מישהי ואומרת לי, 'אין לך מסגרת'. מה זה אין לי מסגרת? אנשים שרואים אותי חושבים שאני צריכה חופש דחוף. אני יודעת שזה לא נראה טוב מבחוץ, אבל אני לא שולטת בעצמי. למה דווקא בבנק אני עושה בושות? הייתי רוצה להיות יותר קולית, אבל לך תדע, אולי בקרוב משהו ישתנה".
למי הכי התחברת בבית האח הגדול?
"אני חולה על לאון, דור, ענת וטהוניה. גם את גילי מיילי - עם כמה שהוא טמבל - למרות שאם הוא מנצח, אני יורדת מהארץ. תשמע, אני חושבת עליהם ואני בשוק. אני לא מעכלת שהודחתי".
עם מי לא הסתדרת?
"עם דורין הכי פחות הסתדרתי. היא הכי פחות זרמה עם השיגעון שלי. היא יותר מדי מרובעת. השם הציל אותי מהגיהינום".
מי לדעתך ייקח את המיליון? 
"מעניין את התחת שלי. הכל בהשגחה, ומה שצריך לקרות יקרה".