אושר בקריאה ראשונה: שכר הח"כים יקוצץ | ישראל היום

אושר בקריאה ראשונה: שכר הח"כים יקוצץ

שוויון בנטל נוסח הכנסת • שכר הח"כים, נשיא המדינה וראש הממשלה יירד ב-10% • גם שכרם של עובדי המדינה שצמוד לשכרם של השרים וסגניהם יקוצץ • "צעד כואב אך הכרחי"
פורסם ב: עודכן ב:
3
  • מליאת הכנסת, ארכיון
    צילום: 
    דודי ועקנין

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שהגישה הממשלה לקיצוץ 10% משכרם של חברי הכנסת, שרים, סגני שרים, ראש הממשלה ונשיא המדינה. 38 ח”כים תמכו בהצעה בקריאה ראשונה ו-15 התנגדו לה. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתחליט לאיזו וועדה היא תועבר להכנתה לקריאות השנייה והשלישית.

משמעות ההחלטה, משכורתו של חבר כנסת העומדת כיום על 38,250 שקלים בחודש תקוצץ ב-3,825 שקלים. כן התקבלה ההצעה לקצץ משכרם של עובדי מדינה הצמודים לשכרם של השרים וסגני השרים. בנוסף, הועלתה הצעה לקצץ גם משכרם של שופטים ודיינים, אבל הדבר יחייב החלטה מיוחדת בשל מעמדם המיוחד של השופטים.

ח”כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) קרא לקצץ בשכר בעלי ההכנסות הגבוהות במגזר הציבורי כמו למשל שופטים ומנכ”לים, וח”כ יעקב מרגי (ש”ס) גינה את “תחיבת יד הממשלה לכיסם של העובדים”. מנגד, ח”כ יריב לוין (הליכוד) התריס נגד התוספות המרובות המוענקות לשופטים, אותם כינה “שערורייה”. ח”כ יצחק הרצוג (העבודה) אמר על הקיצוץ בשכר העובדים, כי למרות שמדובר בצעד כואב הרי שהוא הכרחי.

הצעת החוק מקבעת את הסכמות שר האוצר ויו”ר הסתדרות העובדים הכללית: לפי ההצעה, יידחו העלאות השכר לעובדי השירות הציבורי או שתופחת משכורתם, לתקופה שמחודש יולי 2013 עד דצמבר 2014 או לתקופות נוספות, כפי שייקבע בהסכם קיבוצי.