לפיד ופרס נועדו: "הקיצוץ הוא לא לנצח" | ישראל היום

לפיד ופרס נועדו: "הקיצוץ הוא לא לנצח"

שר האוצר זוכה לגיבויים מנשיא המדינה ומשר הכלכלה נפתלי בנט • "זה לא פשוט, אך זהו הצעד הנכון", אמר לו שמעון פרס • "יכולת לבחור פרנסה קלה יותר", הוסיף • בנט כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לפיד הניח חוסם עורקים ועצר את הדימום"
פורסם ב: עודכן ב:
5
  • פרס מגבה את שר האוצר
    צילום: 
    רונן זבולון, לע"מ

שר האוצר יאיר לפיד הציג הבוקר לנשיא המדינה שמעון פרס, את עיקרי התקציב הדו-שנתי. לאחר מכן, יצאו השניים אל העיתונאים.

צילום: בני פלבן

"אין לנו מנוס אלא להתגייס", אמר הנשיא, "זה לא פשוט אך מדובר בדבר הנכון. אם תעשו זאת התוצאות לא תאחרנה לבוא. הקיצוץ הוא לא לנצח אלא מחלה בת-חלוף. כל מה שהיית עושה היה כואב, ויש לבחור איזה דברים כואבים עושים".

"יכולת לבחור פרנסה קלה יותר", פנה הנשיא ללפיד, "אבל העובדה שלא ברחת כשהבנת עם מה עלייך להתמודד מעוררת בי כבוד". פרס הזכיר לשר האוצר כי בשנת 1984, הוא היה זה שנכנס לתפקיד שר האוצר כשהאינפלציה השנתית עמדה על 450%. "תוך תשעה חודשים היא ירדה -16%", סיכם פרס, "בסופו של דבר כולם התגייסו לעזור לי". 

מוקדם יותר הביע שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט, תמיכה בתכנית הכלכלית ובתקציב שיגיש שר האוצר יאיר לפיד. בהודעה בעמוד הפייסבוק שלו כתב "לא בערך. לא ליד. אני מגבה את יאיר לפיד".

על רקע גיבוש התקציב לשנה הקרובה, ובמסגרת הקיצוצים והגזירות, דימה יו"ר הבית היהודי את הגירעון בתקציב המדינה ל"פיצוץ בצינור הכסף של ישראל". "כל חודש בזבזנו כסף שאין לנו. עוד דליפה ועוד דליפה. דהרנו כלפי פשיטת רגל ודאית", כתב בנט בדף הפייסבוק שלו ושיבח את חברו. "לפיד הניח חוסם עורקי מיידי. לעצור את הדימום", הסביר.
"קל מאוד לעמוד מן הצד, לבקר, לגמגם או לשתוק", הסביר בנט לגולשים. "ידענו שאין ברירה. זה הדבר הנכון והאחראי היחיד. גם אם זה מאוד, מאוד לא פופולארי. יש לממשלה הזו ארבע שנים. את מה שצריך לתקן – נתקן". סיכם, "אנחנו בסירה הזאת ביחד. אי אפשר לסגור גירעון של 50 מיליארד שקלים ללא החלטות כואבות. אנחנו, חברי הממשלה, איננו קהל ביציע. אנחנו שחקנים במגרש".