חדש מהאוצר: מנוע חיפוש פנסיוני | ישראל היום

חדש מהאוצר: מנוע חיפוש פנסיוני

איפה הכסף? משרד האוצר השיק עבורכם אתר לאיתור חשבונות פנסיה, ביטוח וגמל שאולי שכחתם מקיומם
פורסם ב: עודכן ב:
21

אגף שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר השיק מנוע חיפוש באתר אינטרנט מיוחד לאיתור חשבונות פנסיה, ביטוח  וגמל "רדומים" וכספים שנשכחו בחסכונות פנסיוניים. לפי ההערכות, מדובר ביותר מ-10 מיליארד שקלים שממתינים לבעליהם או ליורשיהם. האתר זמין לציבור הרחב, ללא עלות, וניתן להיכנס אליו גם דרך טאבלטים וטלפונים חכמים. 

המבקרים טוענים כי מנוע החיפוש יעזור בעיקר ליורשים ופחות לבעלי החשבונות הרדומים מכיוון שהדור הצעיר מחובר ונגיש לאינטרנט. מנגד, רוב בעלי החשבונות הרדומים פנסיונרים וחלקם או מרביתם אינם נגישים לאינטרנט ואין להם המיומנות להפעיל או להשתמש במנועי חיפוש.
לדברי האוצר, האתר נבנה כך שבמספר קטן של פעולות פשוטות, יוכל אדם לבדוק אם קיימים חסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות או פוליסות לביטוח חיים שאינו מודע לקיומם. כמו כן, ניתן יהיה לבדוק אם קיימים חסכונות של קרוב שנפטר. 
האתר מהווה אינדיקציה להימצאות כספים נשכחים בחיסכון פנסיוני. לבירור ודאי של הזכויות יש ליצור קשר עם הגוף המוסדי, שיספק מידע מפורט על יתרות וזכויות בחשבון או בפוליסה. בתוצאות החיפוש באתר יופיעו פרטי ההתקשרות של כל גוף מוסדי בו נמצאו כספים.
הממונה על שוק ההון והחיסכון עודד שריג, הבטיח כי האתר יצמצם את תופעת ניתוק הקשר בין חוסכים לכספם. בכך יסייע המהלך לציבור למפות את החיסכון הפנסיוני שלו. כמו כן, האתר נועד להגדיל את רווחתם של יורשים או מוטבים בעקבות פטירתו של קרוב. 
לדבריו, היוזמה להשקת האתר נולדה באגף שוק ההון, והיא חלק מפעילות רחבה של האגף לייעול שוק החיסכון הפנסיוני ולהגברת מודעות הציבור לחסכונותיו הפנסיוניים. במסגרת זו, מנהלי חסכונות פנסיונים מטייבים את בסיסי הנתונים שלהם. בנוסף, בקרוב תחל לפעול מסלקה פנסיונית, שתאפשר לבצע פעולות נוספות על ידי כלל הפעילים בשוק החיסכון הפנסיוני. פעולות אלו ישדרגו את דיוק ויעילות המערכת הפנסיונית בישראל באופן ניכר.