להיות נין של ביאליק | ישראל היום

להיות נין של ביאליק

אביב טלמור (48) עשה סרט שהוא חצי דוקומנטרי וחצי בדיוני, ובמהלכו הוא יוצא לחפש שורשים ומגלה שהוא הנין של ביאליק
פורסם ב: עודכן ב:
  • "קשה להגדרה". טלמור
    צילום: 
    קוקו

 

פתאום קם אדם בבוקר ומגלה כי הוא הנין של ביאליק. טוב, לא בדיוק, אבל כמעט. מהכמעט הזה עשה אביב טלמור (48) סרט שלם, המשלב חומרים דוקומנטריים ועלילתיים. הסרט "אני ביאליק", זוכה פרס הקולנוע העצמאי בפסטיבל חיפה 2012, יוקרן החל מהחודש הבא בפריסה ארצית בסינמטקים ברחבי הארץ. 
בסרט מככב טלמור עצמו, שמקבל בירושה לירה מאביו שהתכחש לו. הוא יוצא לחפש אחר אב שלא היה לו מעולם, עולה על מידע שלפיו הוא הנין של ביאליק, המשורר הלאומי - תוצאה של רומן סודי שניהל ביאליק עם אירה יאן, ציירת עברייה. הקהילה הספרותית מזדעזעת מהטענה של טלמור, ומנהל ארכיון ביאליק יוצא נגדו למלחמת חורמה לטיהור שמו של המשורר הלאומי. לצידו של טלמור משחקים בסרט גם שחקנים מקצועיים, ובהם הדס קלדרון, עירית גדרון, מיכאל כורש ועוד. כמו כן משתתפים בתפקיד עצמם: המשורר רוני סומק, ירון לונדון ומוטי קירשנבאום.
"חלק מהדברים בסרט אמיתיים וחלק מומצאים", מסביר טלמור, "קשה להגדיר את הסרט. זה דוקומנטרי? דוקו־פנטזיה? מוקומנטרי? הרבע שעה הראשונה בסרט זה הסיפור האישי של אמא שלי וזה שאבא שלי נתן לי לירה. כל זה אמיתי. מעולם לא ראיתי אותו. משם כבר השתוללתי עם הדמות. במציאות מעולם לא חשבתי שאני הנין של ביאליק, אבל הייתי שמח מאוד להיות כזה (צוחק). בסרט הראיתי מה היה קורה אם".
אביו ואמו של טלמור נפגשו בשנות ה־60, היה ביניהם סיפור אהבה קצר ואביב נולד בעקבותיו. "אבי מעולם לא הכיר בי, גם כשאמא שלי הלכה איתו למשפט אבהות שבו הפסיד. הצוואה שלו היתה חד־משמעית - להדגיש את זה שהוא מסרב לאבהות. תמיד רציתי לפגוש את אבי הביולוגי ולא העזתי. ראיתי אותו מרחוק אבל מעולם לא נפגשנו".
מה אמא שלך חשבה על הסרט?
"אמא שלי לא חששה ופירגנה, אבל היו המון אנשים שלא פתחו לי את הדלת. הסרט הזה היה מסע לא פשוט, הפקה עצמאית. בהתחלה יצאתי לדרך לבד, לא קיבלתי שקל. רק כשהגעתי עם גירסה לא גמורה לקרנות השונות - נתנו לי תמיכה של כמה עשרות אלפי שקלים שעזרו לי לגמור את הסרט. כשזכינו בפסטיבל חיפה במקום הראשון זה היה מתוק מאוד. מה שכן, נורא חשוב לי להודות לשחקנים. כולם שיחקו בחינם, ללא יוצא מן הכלל. גם מאחורי המצלמה רוב הצוות עבד או בחינם או בחצי שכר".
למה בחרת דווקא בביאליק?
"עשיתי תואר שני על ביאליק. אני כותב שירים ותולעת ספרים וביאליק הוא אב רוחני שלי. ביאליק התייתם מאב בגיל 5 ואמא שלו זרקה אותו אצל סבא שלו, שם הוא סבל מאוד. הסבא היה מאוד קפדן והוא עבר ילדות מאוד קשה. למרות זאת, ביאליק לא נגע בחוויה הזאת במשך 55 שנה, ורק בגיל 55 התחיל עם שירי היתמות המופלאים שלו".