"המשבר בין מדינות ערב עלול להוביל למלחמה" | ישראל היום

"המשבר בין מדינות ערב עלול להוביל למלחמה"

שר החוץ הגרמני התייחס למשבר בין המדינות הערביות לקטאר • שר החוץ הקטארי הבהיר כי הנסיכות לא תיכנע לדרישות המדינות שניתקו עמה את הקשרים הדיפלומטים • שר החוץ הרוסי על המשבר: "מוסקבה מוכנה לפעול בהסכמת הצדדים לפתרון המשבר"
פורסם ב: עודכן ב:
12
השמעת כתבה
  • "קיים סיכון להתפתחות עימות אלים". כוחות צבע סעודים בבחריין // צילום ארכיון: רויטרס
"המשבר בין קטאר למדינות ערב עלול להוביל לעימות מזוין", אמר היום (שבת) שר החוץ הגרמני סיגמר גבריאל בהתייחסו לניתוק היחסים הדיפלומטיים בין הנסיכות למספר מדינות ערביות. "יש סיכון מסוים שהעימות הזה יוביל למלחמה", אמר גבריאל לכלי תקשורת גרמני, והגדיר את המשבר כ"דרמטי". 
גבריאל עוד הוסיף כי ערך מספר שיחות בעניין עם מקביליו בסעודיה, קטאר וטורקיה, וכן לשרי החוץ של איראן וכווית. "אחרי השיחות שערכתי השבוע עם שרי החוץ, אני מבין כמה חמור המצב אך אני מאמין שיש סיכויים טובים שיצליחו להגיע להבנות". 
שר החוץ הקטארי מוחמד בן עבד א-רחמן א-ת'אני // צילום: אי.פ.יאי

 

"קטאר לא תכנע לדרישות המדינות הערביות"

מוקדם יותר היום פורסם כי שר החוץ הקטארי, מוחמד בן עבד א-רחמן א-ת'אני, אמר כי ארצו "לא מוכנה להיכנע לדרישות של המדינות הערביות שניתקו קשר עם נסיכות המפרץ", בזמן שנועד עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. א-ת'אני דחה את ההאשמות לפיהן הנסיכות תומכת בארגון חמאס ואמר כי "החמאס היא תנועת התנגדות לגיטימית, היא איננה מופיעה בשום רשימת של ארגוני טרור במדינות ערב". עם זאת, הודיע שר החוץ הקטארי כי "ארגון חמאס לא יונהג יותר מקטאר אלא מפלשתין. אנשי הארגון אינם נמצאים יותר במדינה". עוד הוסיף השר כי קטאר אינה תומכת בחמאס אלא ב"עם הפלשתיני". "נוכחות אנשי חמאס בקטאר משמעותה אינה שהנסיכות תומכת בארגון", אמר א-ת'אני.  
"המידע שהועבר לטראמפ שגוי", אמר א-ת'אני, והוסיף כי "קטאר לא תומכת ב'אחים המוסלמים'". 
"אנשי חמאס יצאו מקטאר". חלאד משעל בקטאר בחודש מאי // צילום: אי.אף.פי

 

"רוסיה איננה מתערבת במשבר בין מדינות ערב"

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הבהיר מצידו כי מוסקבה אינה מתערבת במחלוקות בין מדינות אחרות "כמדיניות", אך סייג ואמר כי "אין זה מסב לנו אושר שהיחסים בין השותפות שלנו מתערערים". עוד הוסיף לברוב כי "מוסקבה תהיה מוכנה לפעול בהסכמת הצדדים לפתרון המשבר". 
שר החוץ של איחוד האמירויות אמר היום כי ארצו מעוניינת בפתרון דיפלומטי, "אולם לא תהיה הידברות בין הצדדים כל עוד קטאר לא נוטשת את תמיכתה בטרור". 

TABOOLA-LEFT