פרידה מג'נטלמן | ישראל היום

פרידה מג'נטלמן

ריצ'רד מולר נילסן, שזכה עם דנמרק באליפות אירופה ב־1992 ואימן את נבחרת ישראל בשנים 2002-2000, הלך אתמול לעולמו • אבי לוזון: "הוא היה ידיד אמת של ישראל" • פיטר שמייכל: "הוא היה ההשראה, המורה והחבר שלי"
פורסם ב: עודכן ב:
1
  • ריצ'רד מולר נילסן 1937-2014
    ריצ'רד מולר נילסן 1937-2014
    צילום: 
    GettyImages
לולא אותו שער דרמטי שספגה נבחרת ישראל בתוספת הזמן של המשחק המכריע על מקום בפלייאוף למונדיאל 2002 מרגליו של אנדראס הרצוג האוסטרי, ריצ'רד מולר נילסן, מאמנה הדני של הנבחרת דאז, לא היה צריך לחכות עד למותו כדי להפוך לקונצנזוס בעולם הכדורגל הישראלי.
נילסן בן ה־76 הלך אתמול לעולמו לאחר שעבר בשנה האחרונה כמה אירועים מוחיים. את הנבחרת הוא קיבל בשנת 2000 והזיכרונות מיהרו להציף. הבכורה הפנטסטית מול רוסיה (1:4 במשחק אימון), התבוסה 7:1 לגרמניה וכמובן אותו 1:1 עצוב בבית מול אוסטריה. 
גם פרשנים נזכרו בענק הדני, שניסה לקרב אותנו לאירופה, מקצועית ומנטלית, ואנחנו לא ידענו לעכל אותו - עד שהתפטר לאחר שלא היה מוכן שיתערבו לו בשיקולים המקצועיים בתור הסמכות העליונה של הכדורגל הישראלי. 
נילסן באימון נבחרת ישראל      צילומים: אי.אף.פי
כשחקן הוא הסתפק בשבע שנים במדי אודנסה הדנית, בטרם פרש ועבר אל מאחורי הקווים בגיל 25. 16 שנה אימן קבוצות שונות בליגה הדנית ובשנת 1978 קיבל את הנבחרת הצעירה של ארצו והדריך אותה 11 שנה.
ואז, אחרי כמה שנים שבהן שימש גם עוזר הנבחרת הבוגרת, קיבל את המושכות לתקופה נהדרת של שש שנים, שבשיאן הוביל את דנמרק לזכייה מדהימה ביורו 1992. נבחרתו כלל לא העפילה מהמוקדמות, אך נקראה על ידי אופ"א לתפוס את מקומה של יוגוסלביה (בשל המלחמה במדינה השסועה) באליפות שנערכה בשבדיה, ימים ספורים לפני תחילתה. 
בשם החוויה והספורטיביות נילסן נענה לאתגר, ולמרות שהבטיח את העלייה לחצי הגמר רק במחזור האחרון בזכות 1:2 על צרפת, את הדנים לא היה אפשר לעצור. בחצי הם הדיחו בפנדלים את האלופה הולנד ובגמר הלמו 0:2 בגרמניה.
ב־1996 החל נילסן לאמן את נבחרת פינלנד, שאותה היה קרוב להוביל לפלייאוף למונדיאל 1998, אבל אז ספג שער שוויון מההונגרים בתוספת הזמן של המחזור האחרון והודח. נשמע לכם מוכר? פיטר שמייכל ספד לנילסן זמן קצר לאחר היוודע דבר מותו, כשצייץ בטוויטר: "ריצ'רד מולר נילסן, השראה, מורה וחבר. נוח על משכבך לשלום".

"שגריר נהדר לישראל"

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, פירסם הודעת ניחומים: "נילסן היה ידיד אמת של ישראל, אהב את המדינה ואת האנשים בה, ופעל לקידום הכדורגל הישראלי גם לאחר סיום עבודתו כמאמן הנבחרת. הוא היה בחירה מצוינת עבור הכדורגל הישראלי ובתקופת עבודתו כאן הנחיל דפוסי התנהגות ואימון מתקדמים וראויים. גם לאחר שהפסיק לאמן בישראל, היה השגריר הטוב ביותר של הכדורגל הישראלי ומדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".
"הלך לנו חבר יקר", סיפר אלון מזרחי והוסיף: "ריצרד היה ג'נטלמן אמיתי, אדם משכמו ומעלה. הוא תמיד כיבד את השחקנים והתנהג אליהם באותה צורה בהפסדים ובניצחונות. הוא מאוד התחבר למנטליות הישראלית ואהב את המדינה שלנו".
שחקן הנבחרת לשעבר, אבי נמני, סיפר: "ריצ'רד היה מאמן גדול, אדם ענק ודמות לחיקוי לדור שלם של שחקנים". מאמן מכבי חיפה, אריק בנאדו, הוסיף: "נילסן היה איש יקר, ג'נטלמן ואדם נעים הליכות. הוא היה מאמן מצוין והיה לי הכבוד לשחק תחתיו. אני משתתף מעומק ליבי בצער המשפחה". 
גם אדורם קייסי, ששיחק תחת הדני, אמר: "נילסן היה מאמן ענק, אך לפני היותו מאמן הוא היה אדם נפלא. אדם שמלבד הכדורגל הביא לכאן תרבות".
המאמן הלאומי, אלי גוטמן, התייחס ללכתו של נילסן ואמר: "באופן אישי לא הכרתי אותו אבל שמעתי שהוא היה אישיות גדולה, ג'נטלמן, אדם משכמו ומעלה וכמובן מאמן יסודי. זו היתה זכות גדולה לכדורגל הישראלי שחווה מאמן בסדר הגודל הזה. אני רק יכול להשתתף בצער המשפחה".
יוסי בניון, ששיחק תחת שרביטו של נילסן, סיכם: "אני כואב מאוד ומצטער לשמוע על זה. כמאמן לא צריך להרחיב בשבחו, ההישגים שלו מדברים בעד עצמם. הוא היה אדם טוב שתמיד כיבד את כולם והיה מקושר מאוד לישראל".