מחר: בחירות ב־191 רשויות מקומיות | ישראל היום

מחר: בחירות ב־191 רשויות מקומיות

משרד הפנים נערך לבחירות המוניציפליות הגדולות בהיקפן עד כה • 5,469,041 בעלי זכות בחירה יוזמנו להצביע ולהשפיע על זהות יישובם בחמש השנים הבאות
פורסם ב: עודכן ב:
  • חייל בקלפי   צילום: דו"צ
    חייל בקלפי
    צילום: 
    דו"צ
5,469,041 אזרחי ישראל יוכלו לממש מחר את זכותם הדמוקרטית ולהצביע בבחירות המוניציפליות, שיתקיימו ב־191 רשויות מקומיות ברחבי המדינה. זאת לעומת כ־4.8 מיליון בעלי זכות בחירה בבחירות הקודמות. כך עולה מנתוני משרד הפנים.
עוד מתברר מהנתונים כי מתוך כלל בעלי זכות הבחירה כ־248 אלף יצביעו בפעם הראשונה בחייהם, וכי הבחירות מחר יהיו הבחירות הרחבות בהיקפן שנערכו עד כה לרשויות המקומיות - 8,771 קלפיות ייפתחו, לעומת 6,500 בבחירות הקודמות. מתוך כלל הקלפיות 1,512 יהיו קלפיות נגישות, לעומת 839 קלפיות נגישות בבחירות בשנת 2008. 
כמו כן ייערכו הבחירות בכל הרשויות המקומיות, למעט במועצות האזוריות ובטייבה, בהתאם להחלטת ועדת הפנים בכנסת שקבעה כי בטייבה יתקיימו בחירות בעוד כשנתיים. 
במשרד הפנים ציינו אתמול כי בבחירות המוניציפליות הקודמות עמד שיעור ההצבעה על 51%, לעומת שיעור הצבעה של כ־60% בבחירות לכנסת, והוסיפו כי 70% מכלל המועמדים לראשי הרשויות המקומיות, שמספרם הכולל עומד על 689, מתמודדים לקדנציה שנייה ויותר. 38.2% מקרב המועמדים הם בני 60-51, בעוד 2% בלבד הם בני 70 ומעלה. ובאשר לרשימות המתמודדות למועצות המקומיות, 61% הן רשימות ותיקות.

החיילים כבר מצביעים

ובינתיים, בצה"ל כבר נפתחו הבחירות. אתמול החלו להצביע החיילים בבסיסי חיל הים, והיום צפויים לתת את קולם החיילים המוצבים בגבולות לבנון וסוריה, בפיקוד הדרום וביהודה ושומרון. מחר, יום הבחירות עצמו, ייפתחו כ־700 קלפיות ברחבי הצבא: כ־500 קבועות וכ־200 ניידות. 
בשונה מהבחירות לכנסת, הפעם מתבקשים החיילים לכתוב בכתב ידם על פתקים מיוחדים את שם ראש הרשות או העיר ואת שם הסיעה שברצונם לבחור, והם יוכלו להסתייע באלפונים עם שמות הערים, המועמדים והרשימות מכל רחבי הארץ, שיוצבו בכל קלפי.

כל המידע - באינטרנט

המידע על הבחירות לרשויות המקומיות נגיש באתר האינטרנט bocharim.org.il וכן באתר האינטרנט של משרד הפנים, שכתובתו www.moin.gov.il, שבו אפשר למצוא קישור לרשימת המועמדים לראש הרשות ולמועצת הרשות, וקישור נוסף לרשימת הקלפיות. 
נוסף על כך, פתח משרד הפנים מרכז טלפוני שיספק מידע על הבחירות, מספרו: 1-800-800-508, וכן מרכז מידע בכפר המכביה, שיספק בזמן אמת מידע שוטף על התרחשויות בקלפיות, שיעורי ההצבעה, תוצאות ראשוניות למחרת הבחירות ותוצאות אמת לאחר ספירת קולות החיילים. כל המידע יופיע באתר האינטרנט של משרד הפנים.
בהכנת הידיעה השתתפה לילך שובל